[DELPHI] 1. podstawy + kalkulator

Dzia³ po¶wiêcony programowaniu

Moderators: Frost, Luigi, HQTM-Team

User avatar
Maxoff
HQTM-Team
Posts: 3434
Joined: 2004-07-06, 18:28
Location: Poland
Contact:

Post by Maxoff »

Teraz mam takie cos, wszystko ok, bez zadnych bledow, ale jak wciskam F9 to mam taki pusty ekran A tak to ide spac, do jutra
Nie kopiuj mojego kodu. Po prostu utworz nowy projekt (File -> New Application), umieść przycisk na formie i dwa razy w niego kliknij. Następnie wpisz w miejscu gdzie jest kursor ShowMessage('Witaj'); . Nic nie kasuj, a wtedy będzie działać. Daj znać czy się udało czy nie.
Luigi wrote:Object Inspector i przyjmuje ona wartości False/True ;-)
Dokładnie, a tam za dużo pozycji nie ma. Dodatkowo ta właściwość ma dość oczywistą nazwę :D
... You only have to know how to prepare query, google will do the rest ...
... My software ...
... Guide to Punctuation ...
User avatar
ZNag
HQTM-Team
Posts: 3526
Joined: 2004-07-15, 19:20
Location: W³oc³awek [PL]
Contact:

Post by ZNag »

Chyba znalazłem :D Czy ta opcja to ReadOnly :> ?

PS. Dzieki Luigi :)
PS 2. Świeietny kurs Maxoff 8)
•ZNag - Strona domowa
•Intel Core 2 Quad Q9400 2,66GHz, 4GB DDR2 800MHz (Dual Channel), ATI Radeon HD 4850 512MB, 500GB HDD + Pendrive 4GB; Samsung SyncMaster T220
User avatar
Maxoff
HQTM-Team
Posts: 3434
Joined: 2004-07-06, 18:28
Location: Poland
Contact:

Post by Maxoff »

Znag wrote:Świeietny kurs Maxoff
Na razie jeszcze nic nie zrobiliśmy, będzie ciekawiej gdy już przebrniemy przez podstawy.

[ Added: 2005-03-02, 22:42 ]
Skoro już znalazłeś ReadOnly, to zadbaj o to aby okienko nie miało przycisku Maximize i aby nie można było złapać go za ramkę i powiększyć (trzeba ustawić styl ramki na Single). Wszystko jest w wiadomym miejscu :D

PS. Część już poszła spać, więc jutro dopiszemy zdarzenia do przycisków. Zrobimy także mały bajer, a mianowicie przycisk uciekający przed myszką :D
... You only have to know how to prepare query, google will do the rest ...
... My software ...
... Guide to Punctuation ...
User avatar
ZNag
HQTM-Team
Posts: 3526
Joined: 2004-07-15, 19:20
Location: W³oc³awek [PL]
Contact:

Post by ZNag »

Ehhh... znalzłem opcję, żeby nie można było powiększyć okna, ale za nic nie mogę znaleźć opcji odpowiadającą za usuwania przycisku "maxymilizuj" :( :/ Dodałem także opcję, że przy uruchomieniu kalkulatora, program wyświetla się na środku ekrany :D ;)
•ZNag - Strona domowa
•Intel Core 2 Quad Q9400 2,66GHz, 4GB DDR2 800MHz (Dual Channel), ATI Radeon HD 4850 512MB, 500GB HDD + Pendrive 4GB; Samsung SyncMaster T220
User avatar
[*CzApLa*]
Fantastic Order Of Lords
Posts: 1169
Joined: 2004-07-15, 19:12
Contact:

Post by [*CzApLa*] »

Tak mi net chodzi jak by nie chciał :/ Cholernie wolno (chyba najwolniej w tym roku)
http://img14.exs.cx/my.php?loc=img14&im ... or22pe.png to moje dzieło :)
Super Maxoff prowadzi ten kurs myślałem że będzie mówił innym językiem tkz programistów i nikt nie zrozumie, ale jednak myliłem się.. Powinienneś uczyć infy Maxoff.
Coraz więcej odkrywam opcji w tym Delphi :D
Czekam na jutro poducze się jeszcze bardziej.
User avatar
Maxoff
HQTM-Team
Posts: 3434
Joined: 2004-07-06, 18:28
Location: Poland
Contact:

Post by Maxoff »

Znag wrote:ale za nic nie mogę znaleźć opcji odpowiadającą za usuwania przycisku "maxymilizuj"
Poszukaj pod BorderIcons. Jeśli przy nazwie jest + to można to rozwinąć.
Czapla wrote:to moje dzieło
To teraz spraw aby edit był tylko do odczytu i aby okienko nie miało Maximize i nie można było go powiększać.
Czapla wrote:Super Maxoff prowadzi ten kurs myślałem
Przesadzasz ;)
Czapla wrote:Powinienneś uczyć infy Maxoff
Zdecydowanie przesadzasz ;)
... You only have to know how to prepare query, google will do the rest ...
... My software ...
... Guide to Punctuation ...
User avatar
[*CzApLa*]
Fantastic Order Of Lords
Posts: 1169
Joined: 2004-07-15, 19:12
Contact:

Post by [*CzApLa*] »

No tak przesadzam, powinienneś uczyć na uczelniach i uczyć studentów :)
Ok zaraz znajde to i zrobie te edit.
Nie dyskutuj nigdy z głupcem - najpierw Cię sprowadzi do swojego poziomu, a potem wykończy doświadczeniem.
KCP-Zmieniamy świat na plus.
KCP-(Nie)Umiemy opowiadać bajek.
User avatar
ZNag
HQTM-Team
Posts: 3526
Joined: 2004-07-15, 19:20
Location: W³oc³awek [PL]
Contact:

Post by ZNag »

Dzieki Maxoff 8) Przycisku maxymalizuj pozbyłem się, tak samo powiększania okna za "róg". Natomiast co do pola edit, żeby było do odczytu, to zrobiłem tylko tyle, że nie można wymazać żadnej wartości :|
•ZNag - Strona domowa
•Intel Core 2 Quad Q9400 2,66GHz, 4GB DDR2 800MHz (Dual Channel), ATI Radeon HD 4850 512MB, 500GB HDD + Pendrive 4GB; Samsung SyncMaster T220
User avatar
Maxoff
HQTM-Team
Posts: 3434
Joined: 2004-07-06, 18:28
Location: Poland
Contact:

Post by Maxoff »

Jeśli ustawisz ReadOnly na true to nie będzie można zmienić wartości pola tekstowego (jedynie za pomocą kodu), natomiast jeśli chcesz aby nie można było go zaznaczyć to po prostu ustaw mu Enabled na false :)

Skoro tak dobrze Wam idzie to spróbujcie wstawić obrazek w tle okna. Podpowiem, że musicie wstawić komponent image (należy go odnaleźć w panelu z komponentami) i wczytać obrazek. Wszystko można zrobić za pomocą myszki, nie trzeba pisać żadnego kodu... i spróbujcie zmienić kolor czcionki przycisków.
Last edited by Maxoff on 2005-03-02, 23:42, edited 1 time in total.
... You only have to know how to prepare query, google will do the rest ...
... My software ...
... Guide to Punctuation ...
User avatar
[*CzApLa*]
Fantastic Order Of Lords
Posts: 1169
Joined: 2004-07-15, 19:12
Contact:

Post by [*CzApLa*] »

A ja zrobiłem jakoś tak że nie można NIE UMIEM PISAÆ "W OGÓLE", NIE UMIEM PISAÆ "W OGÓLE", NIE UMIEM PISAÆ "W OGÓLE" wejśc w zawartość edit :) to chyba dobrze bo nie mozna tego zmazać.
Nie dyskutuj nigdy z głupcem - najpierw Cię sprowadzi do swojego poziomu, a potem wykończy doświadczeniem.
KCP-Zmieniamy świat na plus.
KCP-(Nie)Umiemy opowiadać bajek.
User avatar
Maxoff
HQTM-Team
Posts: 3434
Joined: 2004-07-06, 18:28
Location: Poland
Contact:

Post by Maxoff »

Prawdopodobnie ustawiłeś Enblabed na false. Lepiej jest zostawić Enabled na true a ustawić ReadOnly na true. Dzięki temu nikt nie zmieni wartości, ale można ją zaznaczyć i skopiować do schowka 8)
... You only have to know how to prepare query, google will do the rest ...
... My software ...
... Guide to Punctuation ...
User avatar
ZNag
HQTM-Team
Posts: 3526
Joined: 2004-07-15, 19:20
Location: W³oc³awek [PL]
Contact:

Post by ZNag »

W ramach ćwiczeń zrobiłem kalkulator od początku :D ;) A tak na poważnie, to zmieniłem nazwy plików i nie mogłem otworzyć projektu :( Ale zrobiłem od nowa i jest wszystko wporządku :) Pozzwoliłem sobie dodać menu (działa ;) ). Niestety za nic nie mogę wstawić zdjecia :/

Oto SCREEN kalkulatora :)
•ZNag - Strona domowa
•Intel Core 2 Quad Q9400 2,66GHz, 4GB DDR2 800MHz (Dual Channel), ATI Radeon HD 4850 512MB, 500GB HDD + Pendrive 4GB; Samsung SyncMaster T220
User avatar
[*CzApLa*]
Fantastic Order Of Lords
Posts: 1169
Joined: 2004-07-15, 19:12
Contact:

Post by [*CzApLa*] »

Fajny, ja dziś zrobiłem notatnik ze strony http://www.wszpwn.com.pl/default.asp?se ... UB&ID=3795 tylko jak go zapisałem to nie mógł znaleźdź ściezki :| i od nowa go robie ;)
Czekam na kurs od Maxoffa wieczorem ;)
Nie dyskutuj nigdy z głupcem - najpierw Cię sprowadzi do swojego poziomu, a potem wykończy doświadczeniem.
KCP-Zmieniamy świat na plus.
KCP-(Nie)Umiemy opowiadać bajek.
Gdynianek
HQTM-Team
Posts: 1834
Joined: 2004-07-21, 17:33
Location: Kraina Szczê¶cia
Contact:

Post by Gdynianek »

Why am I fighting to live, if I'm just living to fight..
User avatar
[*CzApLa*]
Fantastic Order Of Lords
Posts: 1169
Joined: 2004-07-15, 19:12
Contact:

Post by [*CzApLa*] »

Bardzo ładnie Jachu ;)
Czy dziś też będziemy cwiczyć Maxoff ? :D
Nie dyskutuj nigdy z głupcem - najpierw Cię sprowadzi do swojego poziomu, a potem wykończy doświadczeniem.
KCP-Zmieniamy świat na plus.
KCP-(Nie)Umiemy opowiadać bajek.
Post Reply